EEG Biofeedback

Biofeedback to trening określający sprzężenie zwrotne, czyli otrzymywanie informacji o własnym działaniu. Ma na celu zoptymalizowanie czynności bioelektrycznej mózgu. Z zapisu EEG otrzymuje się wiele informacji o funkcjonowaniu mózgu w różnych zakresach.

Pokazuje on, czy mózg jest w stanie czuwania czy snu, jak również pozwala ocenić jego działanie w stanach napięcia psychicznego czy relaksu. Terapia biofeedback to współczesna metoda neurostymulacji mózgu, kiedy pacjent świadomie reaguje na polecenia terapeuty poprzez różnego typu prezentacje (filmy, bajki, wykresy czy animacje). Terapia daje bardzo dobre efekty.

Pożądane rezultaty treningu EEG biofeedback może zapewnić już 15 sesji treningowych. W cięższych przypadkach konieczna jest większa liczba sesji, np. przy ADHD to zwykle 40-60 spotkań, a leczenie epilepsji lub afazji może wymagać ich nawet 80. Sesje treningowe należy powtarzać tak często, by uzyskane przez pacjenta umiejętności zostały utrwalone lub co najmniej 1-2 razy w tygodniu. Najlepiej jednak, gdy powtarza się je 2-3 razy na tydzień. Jedna sesja trwa 45min. Badaniem diagnostyczne QEEG, niezbędne przed rozpoczęciem terapii.

Trening EEG biofeedback odbywa się poprzez interakcje pacjenta z komputerem i polega na jego świadomym reagowaniu na zadania stawiane przez terapeutę. Za pomocą elektrod umieszczonych na głowie pacjenta sygnał o aktywności jest mózgu jest po przetworzeniu przedstawiany w przystępnej formie graficznej. W ten sposób dowiaduje się on, kiedy jest skupiony i może wpływać na działanie swojego mózgu.

Zastosowanie terapii EEG Biofeedback:

  • u dzieci i młodzieży z problemami w szkole, metoda wykorzystywana jest w celu poprawienia wyników w nauce, w terapii specyficznych zaburzeń uczenia się (np. dysleksję, dysgrafię, dyskalkulię itp.), w zaburzeniach koncentracji uwagi – ADHD, ADD, zaburzeniach zachowania (np. nadpobudliwości psychoruchowej, impulsywności, lękach agresji, itp.).
  • u osób chorych umożliwia rehabilitację funkcji poznawczych po udarach mózgu, urazów głowy, operacjach, osobach z padaczką lekooporną, osób chorych na stwardnienie rozsiane, pacjentów z problemami neurologicznymi i kardiologicznymi.
  • u osób zdrowych umożliwia (szybszą naukę, lepszą pamięć, koncentrację, i uwagę, wpływa na twórcze myślenie oraz osiąganie wyższych wyników w nauce. Aby poprawić wyniki i zachować formę i koncentrację, wyćwiczyć właściwy sposób oddychania, kontrolować stres, bądź usprawnić pracę swoich mięśni z treningów EEG Biofeedback należy korzystać 2 razy w tygodniu.
  • u osób dorosłych doskonale sprawdza się w terapii: zaburzeń snu, stanów lękowych, przewlekłych bólów głowy i migren, natręctw, depresji, różnorodnego rodzaju uzależnień (np. alkohol, narkotyki, gry hazardowe), w okresie przewlekłego zmęczenia i przewlekłego stresu.